معرفی کفپوش‌های اپوکسی آنتی استاتیک

کفپوش‌های اپوکسی آنتی استاتیک نسل جدیدی از کفپوش‌های اپوکسی هستند که با توجه به فرمولاسیون مورد استفاده برای تولید آنها، دارای خواص و ویژگی هایی بسیار کاربردی می باشند. در این مطلب در نظر داریم  به معرفی این نوع از کفپوش‌های اپوکسی تولید شده توسط کوتکس،کاربردهای آن در صنایع مختلف و نحوه اجرای آن بپردازیم.

کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک کوتکس

کفپوش‌های اپوکسی آنتی استاتیک، یکی از انواع پوششهای اپوکسی تولید شده توسط کوتکس است که بر پایه یک نوع هاردنر ویژه و رزین اپوکسی به همراه افزودنی های خاص فرموله شده است، این نوع از کفپوش‌ها علاوه برای خواص فیزیکی عالی و زیبایی ظاهری کفپوش های اپوکسی رایج، دارای قابلیت هدایت و تخلیه الکتریسیته ساکن از روی سطح نیز می باشند و به دلیل دارا بودن چنین قابلیتی در صنایع مختلف با نام کفپوش‌های ضد جرقه شناخته می شوند. همانطور که اشاره شد این قابلیت به دلیل استفاده از نوعی عامل شیمیایی آلی در ساختار این محصول می باشد. چنین قابلیتی موجب هدایت الکتریسیته ساکن از سطح کفپوش به منابع تخلیه الکتریسیته ساکن (چاه ارت) می گردد.

مسئله الکتریسیته ساکن همواره از مسائل حائز اهمیت در تمامی حوزه های صنعتی بوده است. چرا که الکتریسیته ساکن  ناشی از سایش، تردد ، حمل و نقل و یا حتی مالش می‌تواند در برخی موارد منجر به آتش سوزی، انفجار و.. شده و در نهایت خسارات جبران ناپذیری  به بار بیاورد.

مساله حائز اهمیت در مورد پوشش های اپوکسی آنتی استاتیک این است که با توجه به نحوه اجرای پوشش های اپوکسی و خصوصیات مکانیکی برجسته و قابلیت هدایت جریان الکتریسیته ساکن این محصول، می توان از آن برای پوشش دهی کلیه سطوحی که هدایت الکتریسیته ساکن در آن سطوح حائز اهمیت است، استفاده کرد.

ویژگی های کفپوش‌های آنتی استاتیک

از  ویژگی های پوشش های اپوکسی آنتی استاتیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قابلیت هدایت جریان الکتریسیته (ضد جرقه بودن)
  • مقاومت مکانیکی، سایشی و فشاری بالا ( قابلیت تحمل بار ترافیکی سنگین)
  • مقاومت شیمیایی و قلیایی بسیار خوب
  • امکان اجرای سریع
  • ایجاد پوشش بدون درز و یکپارچه
  • عدم نیاز به کف سازی خاص و چسبندگی عالی به سطوح بتونی
  • بهداشتی ، خالص و بدون بو و حلال
  • قابلیت شست و شو، نظافت و نگه داری آسان
  • تنوع در طرح و رنگ

کاربرد های کفپوش‌های آنتی استاتیک

این کفپوش ها با توجه به خاصیت آنتی استاتیک خود در صنایع مخابرات، کامپیوتر، سالن‌های مونتاژهای مدارهای الکتریکی، صنایع نظامی، اتاق‌های محتوی تجهیزات الکتریکی، اتاقهای تمیز (Clean Room) و اتاق‌های اختلاط رنگ کارخانجات، آزمایشگاه های الکترونیک و اندازه گیری دقیق و تمامی کارخانجاتی که با مواد قابل احتراق سر‌وکار دارند، مورد استفاده قرار گیرند.

نحوه اجرای کفپوش‌های آنتی استاتیک

مرحله اول از اجرای این کفپوش‌ها مانند سایر کفپوش‌های اپوکسی، مرحله آماده سازی سطح می‌باشد. ابتدا باید تمام آلودگی‌ها و گرد و خاک اضافه را از روی سطح زدود. در صورت نیاز می توان از دستگاه مخصوص (ساب اسکراچر) برای صاف  کردن سطح استفاده کرد. حال بر روی سطح آماده شده، باید پرایمر مخصوص پوشش‌های آنتی استاتیک اجرا ‌شود. با توجه به اهمیت نسبت اختلاط اجزا و اثر گذاری بر کیفیت پوشش نهایی، می بایست دو جزء محصول با دقت و با نسبت مشخص شده با هم مخلوط شده و به خوبی با همزن مناسب هم زده شود تا در نهایت  ترکیب یکنواختی به دست آید.  ماده آماده شده را می توان توسط کاردک و سایر وسایل مخصوص اجرای کفپوش های اپوکسی  بر روی سطح اجرا کرد. در نهایت مرحله حباب گیری، با استفاده از ابزار حباب گیر انجام می‌شود. تعداد دفعات اعمال پوشش با توجه به کاربری سطح مورد نظر تعیین شده و با فاصله زمانی مناسب انجام می شود.

شرایط نگه داری

این کفپوش باید در بازه دمایی ۵تا ۴۰ درجه سانتیگراد نگهداری شود. این محصول نباید در تماس مستقیم با نور آفتاب و یا بارندگی و برف باشد. حداکثر میتوان یک سال این محصول را در بسته بندی کارخانه نگهداری نمود

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و مشاوره می توانید با بخش فنی کوتکس تماس بگیرید. برای دسترسی به اطلاعات کامل در زمینه عایق های رطوبتی و پوشش های دکوراتیو و سایر محصولات کوتکس به صفحه محصولات مراجعه کنید.

کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک
کفپوش صنعتی اپوکسی آنتی استاتیک