پوشش اپوکسی نووالاک بدون حلال

پوشش  اپوکسی نوالاک کوتکس ، یک محصول دو جزئی بر پایه رزین اپوکسی نووالاک اصلاح شده، بدون حلال(۱۰۰% جامد) و با مقاومت مکانیکی و شیمیایی عالی است.

این محصول برای پوشش‌دهی سطوح بتنی که به محافظت جدی در برابر گستره وسیعی از اسیدهای غلیظ، قلیاها و حلال‌ها نیاز دارند، مناسب بوده و نسبت به سیستم‌های اپوکسی متداول علاوه بر مقاومت شیمیایی بالاتر، از مقاومت  دمایی بالاتری نیز برخوردار است.

 

کاربردها

 • مخازن بتنی و فلزی
 • مخازن نگهداری و تصفیه مواد شیمیایی
 • حفاظت اولیه و ثانویه
 • حفاظت سطوح در برابر پاشش و ریزش مواد شیمیایی مخرب
 • صنایع الکتریکی، موتورخانه ها و اتاقهای باتری
 • پالایشگاه‌ها و پتروشیمی ها
 • صنایع نساجی

 ویژگی ها

 • مقاومت شیمیایی عالی در برابر اسید سولفوریک، حلالهای کلردار و قلیاها
 • مقاومت مکانیکی اوليه و نهایي بسیار زياد
 • چسبندگي بسيار زیاد
 • دوام و عمر طولانی
 • ايجاد سطح نفوذناپذير و بدون درز
 • مقاوم در برابر سایش

اطلاعات فنی

حالت فیزیکی مایع
رنگ خاکستری
دانسیته (gr/cm3) ۱/۰±۵/۱
نسبت ترکیب اجزا ۷:۱ = A:B
درصد جامد حجمی ۹۹±۱
ضخامت فیلم خشک پیشنهادی mµ ۶۰۰
تعداد لایه ۲
روش اجرا اسپری ایرلس، غلطک
دمای محیط (°C)10-30
دمای زیرآیند (°C)10-30
حداکثر رطوبت نسبی مجاز ۷۵%

  

مقدار مصرف

میزان مصرف این محصول  به ضخامت پوشش نهایی مورد نیاز بستگی دارد. با توجه به نوع کاربری سطح مورد نظر، حداقل ضخامت فیلم خشک ۶۰۰ میکرون  پیشنهاد می شود که میزان مصرف آن حدود  ۱کیلوگرم در هر متر مربع است.

آماده سازی سطح

سطح بتن قبل از پوشش‌دهی باید به مدت ۲۸ روز سخت شده و رطوبت موجود در بتن باید کمتر از ۴% باشد.  همچنین حداقل مقاومت فشاری بتن باید (N/mm2) 25 و حداقل نیروی مقاومت فشاری بتن باید  (N/mm2)   ۱/۵ باشد. سطح مورد نظر می‌بایست قبل از اجرا کاملا خشک و عاری از هرنوع آلودگی باشد، ترک ها و آسیب های روی سطح می‌بایست به وسیله ملات و یا ماده مناسب پر شده و سپس آستر شوند. توصیه می شود مراحل آماده سازی زیرلایه طبق استانداردهای معرفی شده انجام شود.

در زمان آماده سازی به نکات زیر دقت کنید:

 • دما نباید کمتر از ۵ درجه سانتیگراد باشد.
 • رطوبت نسبی نباید بیشتر از ۸۰ % باشد.
 • دمای سطح نباید کمتر از ۳ درجه سانتیگراد بالای نقطه شبنم باشد.
 • پوشش‌دهی سطوحی که در فضاهای باز قرار دارند، می‌بایست خارج از ساعات روز انجام شود.

آماده سازی مخلوط

اپوکسی نوالاک یک محصول دو جزئی است که دو جزء A و B  در بسته‌بندی‌های جداگانه عرضه می شود. اختلاط دو جزء می بایست با نسبت دقیق تعیین شده بر روی بسته‌بندی انجام شود، نسبت  اختلاط را به هیچ وجه تغییر ندهید.

برای تهیه مخلوط، ابتدا جزء A را به خوبی توسط میکسر هم بزنید سپس جزء B را اضافه نموده و با میکسر به مدت ۳ دقیقه کاملا هم بزنید. پس از اطمینان از یکدست شدن مخلوط می‌توانید شروع به اجرا کنید و نیازی به زمان دادن به مخلوط نیست. از آنجایی که واکنش دو جزء فرآیندی گرمازاست بنابراین برای جلوگیری از کاهش کارایی پوشش، مخلوط را در ظروف کم عمق تهیه کنید و یا پس از تهیه مخلوط بلافاصله شروع به اجرا کنید. در شرایط نرمال مواد تهیه شده می‌بایست حداکثر تا ۱۰ دقیقه مورد استفاده قرار بگیرند.

 

مقاومت شیمیایی

مواد شیمیایی مقاومت شیمیایی
اسید سولفوریک غلیظ عالی
اسید کلریدریک غلیظ عالی
اسید هیدرو فلوئوریک غلیظ بد
اسید نیتریک  ۵۰ % بد
اسید نیتریک  ۱۰ % خوب
اسید استیک  ۳۰ % بد
اسید استیک  ۱۰ % خوب
اسید لاکتیک  ۱۰ % بد
محلول سود  ۵۰ % عالی
تولوئن عالی
زایلن عالی
متانول عالی
بوتانول عالی
MEK خوب
تتراکلریدکربن عالی

 

روش اجرا

اپوکسی نووالاک را می‌توانید به وسیله اسپری ایرلس یا غلطک اجرا نمایید. بهتر است این رنگ در دو لایه اجرا شود.  زمان اجرای لایه دوم باید مطابق با پنجره زمانی اجرای بین لایه‌ها باشد، در صورتیکه فاصله زمانی بین اجرای لایه‌ها بیش از زمان توصیه شده باشد، سطح لایه اول باید آماده سازی شود.

زمان خشک شدن

دما

 (°C)

قابل لمس اجرای لایه بعدی خشک شدن کامل
حداقل حداکثر
۱۵ ۸ساعت ۲۴ ساعت ۲روز ۱۲ روز
۲۵ ۵ ساعت ۱۸ساعت ۱ روز ۷ روز
۴۰ ۳ساعت ۱۲ ساعت ۱۸ساعت ۴ روز

در نظر داشته باشید که مدت زمان خشک شدن به ضخامت پوشش اعمال شده بستگی دارد و اطلاعات مندرج در این کاتالوگ براساس ضخامت فیلم خشک توصیه شده است.

زمان کاربری (Pot Life)

زمان کاربری این محصول به  دمای مخلوط در زمان اجرا و میزان حجم انباشت رزین و هاردنر بستگی دارد. با ازدیاد حجم انباشت رزین و هاردنر پس از اختلاط، افزایش دمای مخلوط سریع تر شده و مطابق با جدول زیر با افزایش دما، زمان کاربری کوتاهتر خواهد شد.

۴۰ ۲۵ ۱۵ دمای مخلوط  (°C)
۱۰ ۲۰ ۶۰ زمان کاربری(دقیقه)

تجهیزات اجرایی

برای اجرای این محصول می توانید از غلطک و اسپری ایرلس استفاده کنید.

ملاحظات انبارداری

مدت زمان انبارداری این محصول یک سال بوده و باید دور از رطوبت، یخ زدگی و تابش مستقیم نور خورشید نگه داری شود. بهترین دمای نگه داری ۱۰+ تا ۳۰+ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

نکات ایمنی

از استنشاق مداوم ذرات در فضاهای بسته خودداری نموده و حتی الامکان از لوازم ايمنی (دستکش و ماسک و عینک ایمنی) مناسب استفاده کنید، حتما از تماس مستقیم و دائمی با پوست جلوگیری کنید. در صورت تماس با پوست و چشم با آب زياد شستشو دهید. توجه داشته باشید که این محصول آتش گیر است و بایستی از گرما و شعله مستقیم دور نگه داده شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و سفارش محصول با ما تماس بگیرید.

اپوکسی نووالاک