اهمیت عایق‌کاری چاله‌ آسانسور

با توجه به رشد و توسعه ساخت و ساز و افزایش بیش از پیش بلند مرتبه سازی، داشتن آسانسور یکی از الزامات ساخت و ساز ساختمان‌های مرتفع به شمار می‌رود. داشتن استانداردهای لازم برای ساخت آسانسور از اهمیت بالایی برخوردار است. در این میان یکی از مهمترین قسمت های ساخت هر آسانسور عایق‌کاری چاله آسانسور سازه می باشد. چرا که قسمتی از تاسیسات الکتریکی هرآسانسور در داخل چاله آسانسور قرار دارد.

از آنجایی که در اکثر مناطق کشور ما سطح آب‌های زیرزمینی بالا است. به همین دلیل احتمال جمع شدن آب در چاله آسانسور وجود دارد. وجود آب در کنار قطعات الکترونیکی و در مجاورت برق، خطرناک می باشد. وجود آب در چاله آسانسور می‌تواند منجر به اتصال کوتاه شود. اتصال کوتاه در هریک از بخشها و سنسورهای آسانسور می‌تواند منجر به اختلال جدی در کارکرد آسانسور شود. به وجود آمدن چنین اختلالی علاوه بر خرابی آسانسورها، می‌تواند اتفاقات جبران ناپذیری را رقم بزند. از طرفی وجود آب در چاله آسانسور می تواند باعث زنگ زدگی اتصالات و قسمت‌های فلزی آسانسورشود. وجود این زنگ‌زدگی ها در قطعات آسانسور و علی الخصوص در رول بولتهای اتصال می تواند  با گذشت زمان باعث تضعیف اتصالات شود. تضعیف اتصالات نیز قطعا منجر به  اختلال در عملکرد آسانسور خواهد شد. نکته قابل ذکر این است که هزینه تعمیر در صورت نشت آب در چاله آسانسور، بسیار بالاتر از هزینه عایق‌کاری چاله آسانسور در مرحله ساخت خواهد بود. از این رو آب بندی چاله آسانسور ساختمان همواره از مسائل بسیار مهم پیش روی سازندگان بوده است.

برای آب بندی و عایق‌کاری چاله آسانسور و طبقات زیر همکف ، عموما سه روش وجود دارد.

  • استفاده از مصالح ژئوسنتتیک
  • استفاده از بتن آب‌بند
  • آب‌بندی چاله آسانسور با پوشش‌دهی دیواره‌‌ها با عایق رطوبتی مناسب برای سطوح با فشار منفی

استفاده از مصالح ژئوسنتتیک

ژئوسنتتیک ها موادی هستند که همگام با پیشرفت صنعت پتروشیمی با استفاده از انواع مختلف پلیمرها ساخته می شوند و استفاده از آن ها به عنوان مصالحی جدید در طرح های آب و خاک مورد استقبال قرار گرفته است. به طور کلی ژئوسنتتیک عنوانی فراگیر برای توصیف صفحات نازک و انعطاف پذیری هستند که در داخل توده خاک یا در ارتباط با مصالح خاکی با اهداف مختلفی مانند مسلح سازی، جداسازی، عایق بندی رطوبتی، مهار فرسایش، زه کشی و… مورد استفاده قرار می گیرند.

استفاده از بتن آب بند

در این روش به جای قرار دادن ورق عایق ما بین لایه‌های بتن، بتن‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اجرای بتن آب‌بند در مرحله ساخت یکی از روشهای پرکاربرد عایق‌کاری چاله آسانسور می باشد. در این روش از افزودنیهای آب‌بند مانند ژل میکروسیلیس، پودر آب بند کننده، افزودنی کریستال شونده، مایع آب بند کننده بتن، و … استفاده می‌شود. البته استفاده از آب بند کننده های فیزیکی یا واتر استاپ‌ها نیز در عایق‌کاری چاله آسانسور مرسوم می‌باشد . واتر استاپها از لحاظ ساختاری به چند نوع مختلف تقسیم می‌شوند. با توجه به شرایط مکانی چاله آسانسور مورد عایقکاری می توان از انواع مختلف این واتر استاپها استفاده کرد.

عایق‌کاری چاله آسانسور با پوشش‌دهی دیواره‌‌ها با عایق رطوبتی مناسب برای سطوح با فشار منفی

عایق‌کاری با این روش، پرکاربرد ترین روش عایق‌کاری چاله آسانسور به شمار می‌رود. در این روش با استفاده از پوشش‌های نفوذگر کریستال شونده پودری یا پوشش های پایه معدنی پلیمری مخصوص فرآیند عایق‌کاری انجام می گیرد. در این میان کوتکس محصول پایه سیمانی مناسب برای عایقکاری چاله آسانسور را باکیفیت بالا و قیمت مناسب تولید و در بازار عرضه کرده است. این عایق با داشتن میکرو ذرات فعال توانایی نفوذ در بتن در مجاورت رطوبت را دارد . این ماده شبکه ای متراکم درون خلل و فرج بتن ایجاد کرده و باعث بسته شدن روزنه های آب شده و سازه از درون آب بند می شود.

با استفاده از این روش می توان عایق‌کاری چاله آسانسور را حتی پس از اتمام مراحل ساخت بنا انجام داد. به دلیل حساسیت وجود فشار منفی، می بایست قبل از اجرا محل چاله آسانسور توسط متخصص بازرسی شده و در صورت نیاز جهت جلوگیری از نشت اولیه در مراحل اجرا از پرایمر آب‌بند کننده استفاده شود. برای کسب اطلاعات بیشتردر مورد این محصول و کسب مشاوره در مورد پروژه خود می‌توانید با متخصصین کوتکس تماس بگیرید.

عایقکاری چاله آسانسور
محصولی پایه سیمانی از کوتکس