اهمیت عایقکاری و آب‌بندی استخر

استخر و آب نماها، مخازن نگهداری آب وحوضچه‌های پرورش آبزیان از مهمترین سازه‌های بتنی در تماس مستقیم با آب هستند. وجود آبهای زیرزمینی (فشار منفی) نیز می‌تواند عامل موثری در آسیب به این سازه ها باشد. از این رو فرآیند عایق‌کاری یا آب‌بندی استخر، در طی پروسه طراحی و ساخت، ضروری به نظر می‌رسد.

بنابراین آنچه که باید در مراحل ساخت این سازه ها در نظر گرفته شود عبارتند از:

  • تمهیدات لازم برای مقابله با فشار منفی آب و رطوبت (فشار از پشت دیواره ها و کف سازه و بنای استخر)
  • تمهیدات لازم برای مقابله با فشار مثبت آب و رطوبت (فشار اعمال شده از مواد داخل سازه و بنای استخر)

کاربری استخر ها و حوضچه ها

درمورد استخرهای شنا، ظاهر و زیبایی از اهمیت بیشتری برخوردار است. اما درمورد حوضچه ها و مخازن نگهداری آب، بارهای وارد شده برسازه و تجهیزات موجود بسیار حائز اهمیت است. برای استخرهای پرورش آبزیان، علاوه براین موارد، مقاومت شیمیایی نیز باید در نظر گرفته شود. چرا که موجودات زنده نیازمند به وجود آمدن شرایط شیمیایی خاصی در آب می‌باشند.  با توجه به نوع کاربری، مصالح مصرفی جهت آب‌بندی استخر متفاوت خواهد بود. بنابراین انتخاب مواد مناسب برای آب‌بندی استخر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

از طرفی سازه‌هایی که سازه یکپارچه‌ای ندارند، برای عایقکاری رطوبتی به تمهیدات خاصی نیاز دارند. زیرا در این سازه‌ها امکان آسیب به سازه در اثر حرکت سازه‌ای در محل تقاطع کف و دیواره‌ها وجود دارد. از طرفی در صورتی که حتی ترک‌های بسیار ریزی بر روی بتن وجود داشته باشد. آب یا بخار آب می‌تواند از طریق این درزها به بتن نفوذ کند و بتن را دچار مشکل نماید.

متخصصین کوتکس معتقدند که بهترین زمان برای عایق‌کاری و آب‌بندی استخر یا حوضچه ها، عایق‌کاری در زمان احداث می باشد. اما عایق نبودن و یا بروز اشکال در سیستم آب‌بندی استخرهایی که مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌اند، نیز قطعا غیرقابل اجنتاب است. از این رو برای حل چنین مشکلاتی، روش های ثانویه آب‌بندی استخر پیشنهاد می‌شود.

باید دقت شود که هر گونه نقصانی در مراحل طراحی، ساخت و نگهداری، منجر به عملکرد ناقص سیستم آب‌بندی استخر و مخازن صنعتی و در نتیجه آسیب به سازه‌ی مورد نظر خواهد شد. بنابراین حتی پس از بهره‌برداری لزوم توجه به تعمیر و نگهداری این سازه‌ها، از بین نخواهد رفت. علی الخصوص زمانی که  این سازه ها  در داخل ساختمان‌ها باشند .

عایق کاری و آب‌بندی استخر توسط ایزوگام

یکی از روش‌های سنتی عایق کاری و آب‌بندی استخرها استفاده از ایزوگام می باشد. اما استفاده از ایزوگام به عنوان عایق رطوبتی استخر معایب زیادی دارد. انقباض و در نتیجه ترک خوردن در اثر سرمای شدید زمستان و انبساط و نرم شدن لایه ایزوگام در اثرگرمای شدید تابستان باعث از بین رفتن تدریجی خاصیت آب‌بندی ایزوگام می‌شود. از طرفی در زمان اجرای عایقکاری توسط ایزوگام گازهای سمی ایجاد می‌شود که می‌تواند به محیط زیست و سلامتی افراد آسیب برساند. همچنین در صورت نیاز به ترمیم نقاط آسیب دیده می بایست محل تخریب شده و عایقکاری مجدد انجام گیرد.

تمامی مواد عایق رطوبتی کوتکس برای عایقکاری و آب‌بندی استخر با کاربری مختلف، دوستدار محیط زیست هستند. این مواد به دلیل انعطاف بالا، می توانند در تمامی درزها نفود کرده و پوششی یکپارچه بر روی سطح ایجاد کنند. در صورت آسیب سطحی نیز نیازی به تخریب نبوده و با اعمال مجدد مواد می توان آسیب را به صورت کامل برطرف کرد. مواد عایق رطوبتی کوتکس را می توان برای عایقکاری و آب‌بندی استخرهای خانگی، ایزوله و آب‌بندی استخرهای سیمانی و تفریحی نوساز و یا نیازمند به تعمیر،عایقکاری وآب‌بندی حوضچه های صنعتی و کشاورزی به کاربرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مواد متناسب با پروژه خود( در هر مرحله از ساخت استخر که هستید)، می توانید با تیم فنی و اجرایی کوتکس تماس بگیرید.